Критичне мислення у дитини
Що таке критичне мислення? Критичне мислення особистості є вміння використовувати інформацію усвідомлено, об’єктивно оцінювати її, мати власну думку. Як педагогічна інновація критичне мислення розвиває вміння дитини, аналізуючи факти та, враховуючи альтернативні погляди, приймати обгрунтовані самостійні рішення з різноманітних питань. Саме вміння компетентно використовувати інформацію надає аргументи для здійснення свідомого вибору на основі власних суджень, розвиваючи креативність підходів дитини у вирішенні безлічі завдань, які виникатимуть протягом всього її життя.
Розвиток у людини комплексу таких навичок, вмінь та ставлень, як окреслити проблему, оцінити різнопланову інформацію, поглянути на неї з альтернативних точок зору, сформулювати аргументи та здійснити свідомий вибір, свідчить про наявність у особистості розвинутого критичного мислення.
Як навчити дитину критичному мисленню?
Важливою умовою розвитку критичного мислення у малюка є довірливі відносини в сім’ї. Батьки мають прислухатися до думки дитини, створювати атмосферу психологічного комфорту та надавати малюку можливість проявити себе та висловити свій погляд на питання, що обговорюються в родині. Залучення дитини до прийняття сімейних рішень надасть їй неоціненний життєвимй досвід, навчить шукати, аргументувати та приймати рішення з певних життєвих питань. Можливість помилкових рішень це теж досвід, дитина має розуміти це і мати можливість аргументувати ще інші варіанти його вирішення.
Важливою умовою розвитку критичного мислення малюка є розширення його кругозору. Уявлення про навколишній світ, які отримує дитина, перебуваючи чи в театрі, чи на виставці, чи в магазині,чи в зоопарку збагачують його знання про світ, спонукають дізнаватися більше, формують власні думки на основі власних спостережень, ставлять відкриті запитання про щось нове, невідоме, незрозуміле. Пропонуйте дитині самій відповісти на задані запитання, корегуйте відповіді на них власними уточненнями, вмотивовуйте до пошуку необхідної інформації для обгрунтування відповіді, тренуйте уважність дитини, припускаючись помилок у відповіді на її питання, якщо впевненні в її знаннях.
Навички критичного мислення можна розвинути й іграми:
- «Хто я» (відповідаючи на запитання вгадати слово);
- «Вгадай мене» описувати слова не використовуючи їх, показувати рухами або малюнками
- інтелектуальні дискусії.