Працьовита дитина — міф чи реальність в наш час?
Працьовитість — це та якість, що допоможе вашій дитині втілювати безліч ідей в реальність, отримувати задоволення від роботи, а не тільки чекати вихідних, жити самостійно, і не шукати чиєїсь матеріальної підтримки, цінувати гроші, легко справлятися з життєвими труднощами.
Якщо з дитинства не привчити дитину до праці, то в дорослому житті вона буде безпорадною. Як багато навколо ми можемо спостерігати дорослих людей, що не можуть справлятися зі своїми обов’язками на роботі, поводяться безвідповідально, постійно лінуються і тільки й чекають перерви на каву. Це сталося не випадково, всі вони не були навчені в дитинстві працьовитості, а тепер страждають від цього. Якщо вашій дитині вже більше 3 років, саме час почати формувати в ньому цю якість.
Трохи вікових особливостей
До 3 років у дитини розвиваються розрізнені функції, тому варто ще почекати.
З 3 до 6 років мозок малюка керує роботою рук. Слід починати давати посильні завдання вашим дітям. Якщо ж цього не станеться, не сумнівайтеся, безліч нереалізованої енергії дитина виплесне на пустощі і баловство. Важливо щоб енергія дитини знаходила вихід в організованій праці, інакше можуть виникнути відхилення в розвитку. Він стане примхливим і нестерпним, але не варто це списувати на пороки.
У цьому віці дитина прагне стати дорослою, не заважайте їй, якщо вона хоче допомогти вам по дому, а навпаки заохочуйте. Також ви можете обговорити сім’єю обов’язки по дому, щоб у вашого сина або дочки з’явилася їх власна відповідальність (складати речі, поливати квіти, протирати пил і т.д.).
З 6 до 9 років діти починають проявляти лінь, але ви як справжні люблячі батьки, можете допомогти їм впоратися з нею. Не залишайте все на самоплив. Поясніть, як важливо якісно робити домашнє завдання, як важлива його допомога по дому, тому що це необхідно не тільки вам, але і йому, так як ви одна сім’я і у кожного є свої обов’язки.
З 10 до 14 років у дітей вже сформована звичка або працювати, або лінуватися. Якщо ви надмірно опікали і оберігали дітей від праці, прийшов час пожинати плоди байдужості до ваших прохань, домашніх обов’язків і ліні в школі. Щоб виправити ситуацію почніть давати конкретні завдання, і стежте за їх виконанням (сходити в магазин, вимити підлогу, допомогти приготувати вечерю і т. д.).
Отже, працьовита дитина, зовсім не міф, а реальність, ось декілька порад для батьків:
- Не забувайте, ваш приклад буде надихати ваших дітей бути відповідальними за своє життя, не боятися прикладати зусилля до будь-якої справи, і отримувати якісний результат.
- Більше заохочуйте дітей якісно виконувати свої обов’язки.
- Не відштовхуйте дітей, коли ті самі готові вам допомагати.
- Не робіть всю роботу за дітей, навіть коли вони скаржаться, що не можуть впоратися, ваше завдання лише допомогти, дати приклад, як правильно.