Скільки років потрібно вчитись у школі ?

Ст. 53 Конституції України повну загальну середню освіту визначає як обов’язковий мінімум освіти для кожного, що проживає в країні. Тривалість її здобуття регулюють закони України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», а її початок співвідноситься з досягненням дитиною певного віку (зокрема, в Україні здобуття початкової освіти починається у 6 років).

Скільки років потрібно вчитись у школі ?

Тривалість обов’язкової освіти значною мірою визначається віковими особливостями розвитку дитини, можливостями зрозуміти та осягнути відповідний матеріал у певному віці.

Запроваджена реформа НУШ визначає тривалість здобуття повної загальної середньої освіти 12 років, випускний вік учнів – 18 років.

З них:

  • початкова школа – з першого по четвертий класи (4 роки);
  • середня школа – з п’ятого по дев’яті класи (5 років);
  • старша школа (профільні ліцеї) – з десятого по дванадцятий (3 роки)

Зважаючи на поетапність впровадження освітньої реформи (профільна середня освіта починає реформуватися з 1 вересня 2027 р.), фактична тривалість здобуття повної загальної середньої освіти нині в Україні – 11 років (випускний вік учнів – 17 років).

Існуючі розбіжності положень Конституції України та освітніх законів щодо обов’язкової освіти, створюють законодавчу колізію, зважаючи на яку, до обов’язкової освіти можна віднести також дошкільну освіту дітей п’ятирічного віку. За таких умов можливе зарахування одного року дошкільної освіти до тривалості обов’язкового навчання в Україні ( тобто, нині і до реалізації освітньої реформи -11 років шкільної та 1 рік дошкільної освіти), а з 2029 року- 12 років шкільної і 1 року дошкільної освіти).

Чи можна закінчити школу раніше?Чи можна інтенсифікувати освітній процес і зменшити кількість років навчання у школі?

Так це можливо.

Для дітей, які опанували чи прискорено опановують зміст навчальних предметів одного або декількох класів; значно випереджаючи однолітків, швидше закінчити школу допоможе екстернатна форма навчання (екстернат).

Екстернат – це така індивідуальна форма навчання, що створює можливості для школяра самостійно засвоювати освітню програму з навчальних предметів (усіх або деяких) протягом навчального року, за умови проходження річного оцінювання результатів його навчання та атестації освітніх здобутків у певному ліцензованому навчальному закладі.

Серед переваг навчання на екстернаті:

  • здобуття школярем освіти за індивідуальною траєкторією навчання, що передбачає навчання, консультування і оцінювання його результатів по індивідуальних навчальних планах та індивідуальних програмах розвитку;
  • протягом одного навчального року може пройти оцінювання за один або декілька класів (результати оцінювання будуть зазначені у його свідоцтві досягнень).

не пропустіть також

Яку школу обрати – приватну чи державну?
Цей вибір сьогодні хвилює всіх батьків першокласників. Насамперед, це не просте питання, і до його вирішення треба підходити дуже ґрунтовно, оскільки початкова освіта - це основа всіх основ, а школа для учнів – це другий дім. Школа – це середовище, в якому діти проводят...
Читати статтю
Що таке сімейна або домашня форма навчання
Чим ближче 1 вересня, тим частіше батьки задумуються над формою навчання дитини. Зараз в суспільстві панує багато різних думок навколо сімейного типу навчання, все більше стає не зрозумілим, а що робити батькам, а чи отримує дитина атестат. Пропонуємо разом з школою АЗК...
Читати статтю
Поради батькам, як привчити дитину до читання
Магія читання: як привчити дитину до захоплення книгами Читання - це дорога до найбільших таємниць, найбагатших світів та найкращих подарунків, які батьки можуть подарувати своїм дітям. Освоєння цієї навички важливою мірою залежить від підходу батьків та їхньої вміння ...
Читати статтю
Знижка на навчання: