Що таке сімейна або домашня форма навчання
Чим ближче 1 вересня, тим частіше батьки задумуються над формою навчання дитини. Зараз в суспільстві панує багато різних думок навколо сімейного типу навчання, все більше стає не зрозумілим, а що робити батькам, а чи отримує дитина атестат. Пропонуємо разом з школою АЗК розібратися в питаннях – що таке сімейна форма навчання, якими нормами регулюється, які мінуси та плюси.
Що таке сімейна форма навчання ?
Cімейна (домашня) форма освіти — освіта на дому, яка організовується батьками, для здобуття формальної або неформальної освіти. Обов’язок батьків полягає в здобутті освіти дітьми, яке оцінюється ступнем загальноосвітньої школи. Іншими словами сімейний тип навчання – навчання дома, по особистому графіку, за будь якою програмою, з будь якими викладачами, можливість навчання всім охочим.
В сучасних умовах, які зараз відбуваються в світі, даний формат дуже актуальний, а також має переваги: для батьків чиї діти часто хворіють; для дітей, які не мають змоги вчитися в спортивній школі але займаються професіональним спортом; для всіх дітей з особливостями, для тих хто постійно переєзжає.
Чи може загальноосвітня школа відмовити в даному виборі батькам у їх законному бажанні перевести свою дитину навчання сімейного типу, однозначно ні, законодавчих підстав не має. Але сімейний тип навчання передбачає, підпорядкованість загальноосвітньому закладу, яке проводить оцінювання знань чотири рази на рік. Оцінювання проходить в формі атестації, за державними нормами. На підставі результатів, учня переводять до наступного класу, а наприкінці учень має право отримати атестат. Якщо ж учень завалив всі екзамени, то комісія має право офіційно перевести дитину на стаціонарну форму навчання, де необхідно буде відвідувати школу щодня. Якщо ж відхилення не значне, то комісія дає свою лише рекомендацію стосовно стаціонарного навчання.
Саме тому, батьки мають розуміти всю суть відповідальності у виборі даної форми, оскільки дитина хоча і навчається дома, але оцінювання її буде на рівні зі школярами.
Які плюси та мінуси сімейного навчання?
Плюси сімейного навчання у школі:
- Навчання будь-де, за зручним (індивідуальним графіком), обирання самостійно періоду канікул,
- Батьки самостійно обирають програму, форму та методи навчання.
- Індивідуальний підхід батьків в пояснюванні матеріалу або ж нанятого репетитора.
- Менше фізіологічне та психологічне навантаження.
- Більше вільного часу.
- Можливість займатися професійним спортом.
- Відсутність конфліктів.
- Комфортна атмосфера
- Мінімізується поганий вплив однолітків.
Мінуси навчання у школі сімейного типу:
- Соціалізація. Це найголовніший недолік сімейної форми навчання, оскільки дитина не має можливості достатньо спілкуватися з дітьми в продовж дня. Великим ризиком є відсутність комунікативних навичок в майбутньому, проживати всі події разом, дорослішати разом, мати друзів, можливість щоденно оцінювати свій прогрес у навчанні, навчатися проходити конфліктні ситуації.
- Дисципліна. В більшості тато та мати не сприймаються дітьми, як вчитель. Оскільки діти, знають як можно досягнути своєї мети, за допомогою маніпуляцій. В той час, як і батьки не можуть відділити себе, від ролі батьків і до кінця бути вимогливими в рамках ролі вчителя.
- Кваліфікованість. На разі не всі діти мають звичку само опрацювання матеріалу, як і батьки не до кінця можуть якісно пояснити матеріал. Саме тому необхідна допомога репетиторів.
Як навчатися на сімейне навчання?
Для того, щоб перейти на сімейне навчання – необхідно написати заяву на імя директора, одному із батьків. До заяви потрібно додати документ, що засвідчує особу учня, медичну довідку та документ про освіту (якщо дитина має). Зарахування проводиться зазвичай на початку навчального року.
Отже, сімейна освіта в Україні стає все більш доступною, для кожного бажаючого але має більш відповідальних підхід. Це важливий вибір батьків в створенні процесу навчання дома, або так званої школи сімейного типу, за допомогою самостійного викладання або комбінування різного підходу. Саме тому школа сімейного типу АЗК на Оболоні гарантує якісне навчання для дітей на сімейній (домашній) формі освіти, активно співпрацюючи з родинами, надаючи доступ до необхідних навчальних матеріалів.
Приєднуйтесь до нас: батьки можуть записатися в адміністратора АЗК та прийти на співбесіду, відчути атмосферу школи та поспілкуватися з викладачами. А після обговорення у родині прийняти рішення.